Co je to Barefoot

V překladu je Bare Foot - holá noha. Výraz barefoot je běžně chápán a prezentován jako volná, svobodná... noha. Jedná se o to dát noze zpět její přirozené schopnosti. Dlouhodobě, již od dětství nohu "dlahujeme". Je to jako když si zlomíte ruku, dostanete sádru a pak vám ji sundají. Většina z vás viděla jak svaly ochabnou a musíte ruku pomalu rozhýbávat a rehabilitovat. S nohou je to stejné. Proto na ni nespěchejte. Dnes je toto téma velmi módní, proto buďte při výběru vašich barefoot bot, nebo startem s bosým chozením obezřetní.
    Respektujte prosím potřeby vaší nohy. Ne vždy je nejlepší skočit do barefootu jak se říká rovnýma nohama. Když začnete po dlouhé době běhat, taky nezačnete maratonem nebo během přes překážky. Neznamená to, že to je hloupý cíl, avšak je nutná příprava a trénink, pak to má smysl. To je stejné s chozením naboso, nebo ve zdravých botách. Začněte pozvolna a vnímejte své tělo. Nezapomínejte na cvičení a protažení, nejen nohy, ale i celého těla. Více v kapitole o cvičení.
    Pokud zvolíte komerční barefoot boty, vyráběné seriově, je již dnes mnoho i kamenných obchodů, nemusíte hledat jen na internetu. Doporučujeme nechat si s výběrem poradit. Bohužel se může stát, že vám je i v obchodě špatně porazeno, přesto je lépe nakupovat v kameném obchodě než na internetu. Bez konzultace a odzkoušení několika bot na svou nohu mohou být barefoot boty nepohodlné nebo dokonce malé (barefoot se někdy kupuje i o dvě čísla větší než je vaše běžná komerční velikost). Na trhu je dnes mnoho značek jako VivoBarefoot, Fivefingers, Ahinsa, Camper, Joenimble, a další. Dnes dokonce i klasičtí výrobci jako Merel, Nike a další se snaží nezaostávat a vytvářet širší a ohebnější varianty. 

Přesto Vaším cílem by měla být bota na míru pro vaši nohu, nebo noha bosá.

    Stejně jako u seriově vyráběných barefoot bot máte možnost vybrat si z více kurzů šití barefoot bot. Čas pro sebe z.s. zvolil a doporučuje kurz podle vzoru Bohumily Brůnové, který jsme v roce 2016 organizovali. V roce 2017 se Michaela Nečasová stala certifikovanou lektorkou. Proč ? Díky Bohunce se setkává pravidelně 8 lektorek z celé ČR a hledají inovace sdílí postřehy z kurzů, vše dále konzultují s výrobci obuvi i podiatry. Druhy a typy bot se neustále inovují a rozšiřují. Viz níže. Lektorka Bc. Michaela Nečasová  je navíc fyzioterapeut což se velmi dobře doplňuje.

Za jediný rok se na kurzech výroby barefoot bot dle Bohumily Brůnové vyrobí v celé ČR a nyní i SR více jak 2 000 mokasín, balerín, kozaček, sandálů, kecek ...